úterý 6. května 2014

Prvomájový oběh Kladna

Skoro by se dalo ve vojenské terminologii říct, že během našeho běhu okolo Kladna se nic zvláštního nestalo, zapsat kilometráž a začít plánovat další oběh. Vše už nějak funguje samospádem, s kvalitou webových map je přechod z vitruálna do reality vlastně docela plynulý, neočekávaná překvapení se už téměř nekonají. Oběžnici se sejdou v 10.10, oběhnou patřičně město, akci zhodnotí v restauraci horší či lepší kvality a v poklidu a bez výtržností se rozejdou se svými kilometry naplněnými Garminy do svých domovů. Vlastivědný rozměr běhu je milý bonus za vynaložené úsilí.

Letiště Velká dobrá

před Průmyslovou zónou Jih

Z oběhu Kladna si odnáším lehkou nedůvěru k naučným stezkám. Sice jsem již předem věděl že značení bude jak uvádí komentář na stezkovém webu "nejasné až zmateně" ale že se nám vlastně žádnou z těch plánovaných stezek nepovedlo proběhnout podle plánu tomu se mi nechce věřit. Překvapivé bylo i to, že stezka s tak slibným názvem - "Po stopách dolování na Kladensku" nám neodhalila byť jen jedinou stopu. Problematická sláva dolů Gottwald, Zápotocký, Nosek či Nejedlý je zřejmě nenávratně pryč. Přestože poslední vyfárání proběhlo v roce 2009, vegetace stopy milosrdné zahlazuje a tak dojem z Kladna je neskonale zelený. Běh krajinou je naprosto očistná záležitost. Představoval jsem si cestou jak by asi vypadal takový běh před třeba 30 lety a říkám si, že prostě je mnoho důvodů k optimismu. Přes týden kdy se na vás valí samé veskrze negativní informace z médií a novin si najednou běžíte třeba kolem toho Kladna a zjišťujete že ta negativa minulosti jsou postupně smazávána, zelená vegetace zahlazuje stopy po devastační 200 let trvající důlní činnosti, po destrukční socialistické periodě, kostelíky ještě před pár lety v ruinách jsou opravené ( svatý Jan u Kročehlav, hradiště Libušin). Za tím přece nejsou jen ty unijní fondy ale hlavně a zejména konkrétní lidí, kteří svou aktivitu a energii vloží právě do tohoto. Ať chcete nebo ne, zaznamenáváte na každém kroku, že kultivace obecního prostoru je prostě všudypřítomná realita a ne jen výstřelek osamělého osvíceného starosty. Jde to pomalu samozřejmě, ale stojí vlastně za něco nějaká činnost u které pospícháme, která je rychlá a uspěchaná? Mají dlouhého trvání všechny ty diety za 5 dní či kurzy jazyků za 5 týdnů? Jasně že ne, co má trvalejší hodnotu prostě chvíli trvá. No a co se běhání týče dochází plíživé v mě hlavě k zajímavému posunu. Vzdálenosti, které před pár lety byly z říše fantazie teď představují společenskou událost s kamarády a dříve závratná rychlost pod 6min/km je rychlosti při které lze konverzovat a nedusit se. Místo odpolední návštěvy kavárny či večerní hospody se jde s kamarády uběhnout padesátka, proberou se všemožná témata, lidi se zas o trochu více poznají. To je prostě pokrok. Pravda stává se z těch COMů taková až trochu sektářská záležitost. Ale touží vlastně někdo z nás po nějakém anonymním davu kde se ztratí? Není to takhle vlastně úplně nejlepší? Považuji se co se týče masových běhů naprosto vyléčen. Prvotní ohromení živou atmosférou městských běhů, třeba zrovna PIMu se během roku přetvořilo v lehký odpor k masovým běhům vůbec a přemýšlím-li o účasti na nějakém běžeckém podniku spočítám si nejprve Veverkův index zahrnující počet účastníků, startovné a počet km (zde tedy musím uvést velkou inspiraci z Jitčina příspěvku o ekonomice v běhu).
Děkuji všem dalším 7 účastníkům za skvělé prvomájové běžecké matiné a těším se samozřejmě na další. Nápadů je dost Okrout má již vymyšlen ďábelský 65km okruh kolem Děčína, Petr Válek připravil krajinově velkolepý oběh Džbánu u Krušovic, který se vyznačuje vysoce avantgardním prvkem do seriálu COM - chybí v něm jakékoli město. Samozřejmě zůstává stále ve hře běh krajem bratranců Veverkových tj Hradec a Pardubice, ovšem to je vzhledem k nevábnému okolí obou měst trochu plánovací oříšek. Dejte mi čas. MVP.
COM Kladno 1.5.2014   47km
Fotodokumentace od Pavla Zámostného je ZDE  

12 komentářů:

 1. Bylo to moc fajn.
  Spidla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo myslím že povedený počin, zas něco dalšího uspořádáme, je těch měst ještě pár před námi. Měj se prima. M

   Vymazat
 2. Musela to být pohoda - ostatně jako vždy:-) Ono je lepší, když se takové běžecké akce zúčastní lidé, které pobíhání baví :-) protože pak je možné, že s běžeckých kamarádů, pokud se dvě vnitřní "já" protnou, se mohou stát a stávají kamarádi i mimo běžecká matiné - kamarádi v běžném životě. Martine, jsem moc rád, že jsem potkal tebe i ostatní! A mimochodem, Jana říkala něco o připravovaném oběhu Ústí n/L. To bude COM na kopce teprve výživný :-))) - stejně jako Děčín :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně já jsem za tu pobíhací komunitu taky hodně rád. Jana připravuje Ústí? no to je skvělé dobrovolníci na přípravu trasy jsou vždy vítáni. A zrovna to UNL skýtá zajímavé možnosti - řeka i skalky v Tisé. Jen to bude asi taky dlouhý. Ale to přece vlastně chceme :)

   Vymazat
  2. No asi 60+ to bude :-) Jana požádala i Tomáše Janíka, který to tam má vše proběhané, aby nad trasou popřemýšlel :-) a až to dají dohromady, tak to bude mazec :-)))) prostě nahoru a zase dolu jako na Perunu :-)

   Vymazat
  3. To je ideální když to plánuje někdo místní kdo to má proběhaný, emoce patriota to je důležitá součást, vzpomeň na Liberec jak to Veverka Sudetský měl vypilovaný na stopadesát procent. Jen tomu větru a dešti (sněhu) holt neporučil :-)

   Vymazat
 3. Hezky napsáno. O to víc mě mrzí, že mi tentokrát opět nevyšlo se zúčastnit. Doufám, že příště se to už podaří a zase s vámi uvidím.

  OdpovědětVymazat
 4. Termín byl opravdu trochu kritický, je to alchymie, aby mohli všichni to skoro nejde naplánovat. Měj se prima.

  OdpovědětVymazat
 5. Musim rici, ze vylet do byl paradni, ovsem budu si z nej nafurt pamatovat, jak se Thunderbird (civilne Petr V.) v blizici se bource zvedl k neuveritelnym vykonum a jak jsme te bource skvele utekli..
  Casovani, kdy zacne prset s prichodem do restaurace povazuji za naprosto mistrovske!! diky vsem! 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji náčelníku za pochvalu. Kdo by řekl že bouřka může být další rychlostní impulz. TB by měl vybírat pro příště pouze závody s bouřkovou předpovědí .)

   Vymazat
 6. Martine, moc hezky napsaný, tentokrát i větru dešti se na minutu poručilo! Ta plechová bouda na Vinařické hoře by byl býval výborný úkryt před bouřkou, žel bouřňákův instinkt zavelel rychle zmizet dál od epicentra hřmění :-) Džbán vezmu na středeční konzultace ... zdraví thunderbird :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím co si říkali případní turisté o pár km dále. Pravdou je že jsme pro tentokrát bouřku "odklonili" - (ten Kocourkův termín je prostě božský). Skoro se bojím se aby Ti ta přezdívka nezůstala. Tak ve středu na konzultačním večírku!

   Vymazat