úterý 7. května 2024

Temže ta nelže

Návrat z "ostrovů" domů  koncem roku 2020, zčásti způsobený kovidovou situací jsem bral jako ukončení jedné docela povedené životní kapitoly. Nějak mne nic nenutilo opět na ostrovy zavítat, plno pěkných míst jsme objevili a když se tak trochu možná pyšně cítíte jako jejich obyvatel, nějak se mi nechtělo se tam vracet jako turista. Ale nakonec jedna registrace na zrušený závod mi odhalila jak moc mi Anglie přirostla k srdci. Na TP100 2020 jsem na svoje poměry trénoval hodně, práce na 50 % mi dala tolik volného času jako nikdy předtím a ani potom. Navíc logistika by byla tehdy tak prostá - vlakem hodinku na start a z Oxfordu 2 hodinky domů. Stomílovka je přeci jen pomyslnou metou (nebo aspoň tehdy byla, dnes už se vzdálenosti zdvojnásobily), se kterou se chce popasovat mnoho dálkoběžců. Popasoval jsem se nakonec loni na té Berlínské, a čas a paměť postupně otupil vzpomínku na zde zakoušená tělesná utrpení. Navíc běžec výletník neboli cut-off runner se nemusí hnát za dobrým časem, naopak jeho úkolem musí na trase být co nejdéle, nejlépe až do limitu, aby nepropásl žádnou pamětihodnost a zajímavost po cestě a vrátil se kromě medaile a tělesné devastace i s fotkami, na které mu nebylo líto ztrácet čas. A tak se nakonec objevil dobrý důvod se na ostrovy vypravit, nejsem přece žádný turista jedu na závod. Logistiku jsem zvolil takzvaně na krev, neboli "na Hanouska" tj. soloakce s minimem časových prodlev, a maximem těsně navazujících přestupů, a bez jediného dne dovolené. V pátek po práci na letiště, nocleh co nejblíže startu, po doběhu převlek a rovnou na vlak zpět do Londýna a posledním letem do Prahy a v pondělí do práce.
Pokusem bylo zjištěno, že možné to je, ale pro případné příště se tohoto logistického harakiri raději vzdám.

večerní nábřeží v Richmondu

   Večerní richmondská promedána nijak nepřipomíná zítřejší start, to až ráno se začnou objevovat podivní lidé v petrobarevných oblečcích jako mudlové v Potterovských knížkách. Českou hobby sekci zastupují letos opět nerozluční přátelé které znám z Berlína Petr a Robo, elitní sekci pak Milan, a díky jeho ženě Gábině získáváme tuto pěknou startovní pohlednici.


Mezi běžci hledám svého pomyslného motivátora. V Berlíně to byly dvě stařenky 80+, a kulhající běžec po mrtvici, kteří mě nesměli za žádných okolností předběhnout, kdo to bude tady? Stařenek i staříků na vratkých nohou je tu sice dost, ale oni pěkně klamou tělem, třeba to před 20 lety byly vítězové. Zajímavý by mohl být chlapík s dredy ke kolenům, které ho jistě budou zpomalovat, vypadá jako kdyby přišel rovnou z flámu, nebo Ulrike s šedivými dlouhými copy? Nakonec ale svého motivátora objevím, bude to slepý Kenneth s vodičem, případně snědý bosonožec v žabkách. Tihle dva prostě nemohou doběhnout no way. Jak se ukáže nedoběhne nakonec 40 %, úmrtnost tedy značná.

Organizátoři slibují 75 % trailu a 15 % asfaltu

Řeku budeme postupem proti proudu sledovat skoro polovinu z její celé délky 346km. Osídlení je zejména v oblasti Velkého Londýna husté, břehy jsou posety obydlími, u každého člun jehož velikost koresponduje s hladinou luxusu domu. Můžu se těšit na prohlídku několika významných destinací z říční perspektivy jako Hampton Court, kde Jindra Osmička hrával tenis, Windsor a Eton a taky Henley místo konání královské regaty. Oproti berlínskému Mauerwegu, který byl stravovacím mejdanem po 6km, jsou Britové v nabídce střídmější, stanice jsou nejblíže 7,5 (ta poslední před cílem) nejdále i 18km. Výhoda tedy bude, že přežrání neohrozí výkonnost, raději se ale s vědomím nevalné pověsti britské kuchyně samozásobím. 

Zde je povrch ještě velmi kultivovaný

Předpověď je více než slibná, žádné deště, teplo kolem 16 st, sobota je skutečně fotogenická, běžím vcelku stabilně 7min/km, na první velké stanici na 81km plánuju být za 12 hodin. Pak nastává noční etapa, před kterou organizátoři poněkud straší. Oni tak nějak vlastně strašili od začátku. Pozor řeka není čistá kdo se dotkne vody dostane leptospirózu, pozor v Readingu se v noci přepadává, nechoďte sami atp. Pravda je že v řece se neplave, na plavání ve volné vodě tu vyžadují kurz... Nocí se sunu už zřetelně pomaleji, komfortní stezka se více a více mění v bahnitou strouhu. Ale při slově MUD se místním rozzáří oči, kdo do něj spadne je největší hrdina, kdo se ho snaží obcházet je zbabělec. Na své bahno jsou Britové asi hrdí a jen to které je opravdu tekuté a nejde se mu vyhnout se počítá. Často se mu vyhnout opravdu nejde a tak to je snad 40 km. Ač milovník pěšinek, každou odbočku na asfalt teď vítám, chvilku neklouzat a nedržet rovnováhu to je velká úleva. 

ráno za Moulsfordem

Bahno nemá konce ani dna, předposlední 16km etapa mezi stanicemi je snad komplet v bahně, ale představa že po 140 km nestihnu cut off je skoro zničující. Zjišťuju, že ze samého soutředění na bahno jsem už 20 km zapomněl jíst a pít. Jo tak proto mi to tak nejde, jsem to ale fakt jelito. Na poslední kontrolu ale mám na cut-off ještě 40 minut a tak těch posledních 7,5 km už vím že dojdu a prý už bahno nebude. V cíli už tak nějak všechno končí, všichni se už těší až ti poslední konečně dokulhají a budou ten cirkus moct sklidit. Všech sto marshalů dobrovolníků odvedlo skvělou práci, a chtějí to mít už taky za sebou. A tak než se umeju a převlíknu už na trávníku není po nějakých závodech ani památky. Loučíme se s kámoši Milan doběhl třetí a v cíli tak už vypadá odpočatě, Petr s Robem dorazili 45 min přede mnou. Z mých motivátorů se ještě dostane do cíle dredař a Ulrike, kde je konec slepému Kenethovi a sandálníkovi už jsem se nedozvěděl. Akce dnes pro mne ovšem končí až v basecampu Brdy, takže rychle na vlak, letadlo, a když uzbeckému taxikáři po půlnoci na Brdsku vypadávám z auta, myslím že si tu dovolenou zítra přeci jen vezmu.

The Thames path 3-5.5.2024, 167 km, 28:27:28  

 


11 komentářů:

 1. To bahno vypadá vražedně. :-) Krásný výkon! Co bylo z britské kuchyně na občerstvovačkách? Fish and chips? :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Bylo myslím málo slaných věcí, trochu oříšků, brambůrek, ale zas dost ovoce, samozřejmě čaj s mlíkem i káva. V Goringu byl třeba i rice pudding s marmeládou, nějaká polívka. hodně jsem tentokrát geloval (Radkův Maurten) cca po 20 km a nesl si ta vajíčka se solí. Máš pravdu že aspoň v cíli by fish and chips být mohly :-)

   Vymazat
 2. Gratuluju ještě jednou! Dle zápisku tuším, že mě u vedlejšího kanálu čekají za 3 neděle docela zajímavé věci :-) Ale tak co už. Dovolenou v pondělí neplánuju, v rámci korporátních udržitelných aktivit mám pár hodin po doběhu hrabat celý den trávu. Už teď je jasný, že to někde bude docela ostuda :-) Rychlou regeneraci přeju a ozvi se ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc. Koukám na ten tvůj GUCR, to bude teda velkej masakr, i ta stránka v černošedém provedení budí respekt. Tak to budu držet palce a přeji dobré doladění formy!

   Vymazat
  2. Teda, ty traťový rekordy tam jsou docela děsivý. :-D

   Vymazat
 3. Moc pěkný Martine! Ty to fakt umíš, zdánlivě nenápadný trénink a pak tahle nálož. Gratulace veliká ! Oh yess

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trénink letos ne nenápadný ale vysloveně bídný to je fakt, Garmin nelže, žádné tajné běhy neprobíhají. Ale zatím to zdá se nevadí, aspoň má člověk čas i na jiné aktivity :-) Budu se těšit na zápisek z Peru!

   Vymazat
 4. Vybojováno jest!! Na tréninkové úsilí roku 2020 vzpomínám se slzou v oku, takové to mělo být pěkné... a ty už jsi od té doby dokonce dvojnásobný stomílista! Gratulace ještě jednou velká, kdo neplave bahnem s námi, plave proti nám! ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu i za motivaci v průběhu mého pomalého temžení. Zas to bylo trochu jiný než ta první v Berlíně, teplota příznivější například a taky to vědomí, že už tu vzdálenost člověk jednou uběhl to všechno dost pomáhá.

   Vymazat
 5. Moc krasny... Mel jsi na to bahno hezkou rezervu na 29 hodinovy limit. naprosto zkusene! Ja pred lety do Richmondu prijel po ranu, ale tohle byla asi jistejsi varianta. V ramci moznosti jsem te s bolavou nohou sledoval a fandil. Velka gratulace! Uzivej si oslavy dalsiho 100 miloveho zarezu! 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to koukám, že "na Hanouska" jsem ten timing ještě neměl, tos musel teda letět v šest ráno z Prahy, v 7 na letišti pak se dostat do Richmondu a stihnout start, to zní skoro nereálně. Díky, vyleč brzy bolavou nohu a přeji další úspěchy na dlouhých tratích.

   Vymazat